Vláda nám utahuje opasky, ale pro církve už v tichosti porcuje 150 miliard

V úterý začíná schůze Poslanecké sněmovny a z jejího programu se v médiích diskutuje jediný bod, vystoupení obviněného poslance Ratha. Nikde ani slovo o tom, že se právě na této schůzi chystá vládní koalice definitivně protlačit svou ztenčenou většinou tzv. narovnání s církvemi. Kauza Rath se zkrátka hodí na všechny způsoby, včetně odvádění pozornosti od všeho, čím vláda aktuálně ruinuje společnost a zemi.

ČSSD bude jednotně hlasovat proti tomu, aby se církvím převedl majetek, jehož objem se odhaduje na 80 miliard korun a následné finanční kompenzace dosahují dalších 60 miliard. Nejde jen o to, že se v době plošných škrtů a zvyšující se zadluženosti státu vláda pouští do klasicky „ rozpočtově nezodpovědného“ rozhodnutí. Sporná je sama postata tohoto záměru. Církevní majetek v minulosti podléhal veřejnoprávní regulaci. Církve ho získávaly mimo jiné proto, že téměř dominantně financovaly péči o ty nejchudší a nemocné nebo vzdělávací aktivity. Zřizovaly a platily špitály, chudobince, sirotčince, školy. Během 19. a 20. století však tyto funkce dominantně převzaly stát a obce. Nedává smysl vracet církvím majetek v rozsahu, který už dávno neodpovídá charakteru jejich role ve společnosti.

Nemluvě o tom, že vláda nepředložila ověřený seznam majetku, který by měl být vydán, a tak vlastně nikdo neví, co všechno bude z vlastnictví státu „odkloněno“. Stejně jako nikdo nedává záruku toho, že majetek a peníze nakonec neskončí ve víru nejistého církevního podnikání a církve za pár let znovu nepřijdou s požadavky na pomoc od státu. Koneckonců, už jsme to zažili i se sportovními svazy, které si nechaly pod rukama rozkrást a zbankrotovat Sazku, kterou v devadesátých letech dostaly od státu rovněž zadarmo proto, aby financovala jejich činnost. Zdá se ale, že Nečasova vláda je prostě nepoučitelná.

Hezký týden,

Bohuslav Sobotka

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.